Motocyklem w deszcz

Masz świetny plan.

Umawiasz się z kumplami na jazdę. Jutro o 8 będziecie śmigać.

Nastawiasz budzik. Budzisz się.

Euforia!

Za oknem jednak coś ciemno. Co jest? Za wcześnie wstałeś?

Sprawdzasz telefon.

8 – wszystko się zgadza.

Wyglądasz za okno. Nieee! Zaraz jedziesz! Motocykl czeka!

Granatowe chmury są innego zdania. Rozsądek niestety też.

 

Teraz na poważnie. Co zrobić w takiej sytuacji?

Zapraszamy do krótkiej lektury

  1. Jeśli widzisz „groźne” chmury lepiej odłóż jazdę motocyklem na bardziej przyjazny dzień. Prowadzenie jednośladu podczas ulewy może okazać się bardzo niebezpieczne. Zawsze obserwuj więc pogodę.
  2. Jeśli masz wątpliwości – zostań w domu.

 

Oczywiście, nie zawsze istnieje taka możliwość. Drobny deszcz lub niespodziewana burzą mogą nas przecież „złapać” w trakcie jazdy. Co wtedy?

  1. Załóż odzież wodoodporną. Sprawi, że jazda mimo wszystko pozostanie komfortowa. Szeroka gama kurtek ze specjalną, wpinaną membraną przeciwdeszczową dostępna w naszym salonie na pewno się przyda. Spokojnie, pomożemy przy tak dużym wyborze. J
  2. Wybierz odpowiedni kask. Ważny jest wybór modelu posiadającego powłokę zapobiegającą parowaniu. O szczegóły zapytaj sprzedawcę – wszystko Ci wytłumaczy!
  3. Upewnij się czy Twój pojazd nadaje się do jazdy w deszczu. Szczególnie istotny jest stan techniczny opon. Tzw. „łyse opony” mogą okazać się niebezpieczne, powodując poślizg na mokrej nawierzchni. Ważne jest również ciśnienie opon. Tutaj nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić Cię do naszego serwisu. J

 

Na koniec kilka cennych rad:

  1. Bądź skupiony bardziej niż zwykle! Zwracaj uwagę na to, po czym jedziesz. Omijaj potencjalnie śliską nawierzchnię (pasy oraz wszelkie znaki poziome, studzienki kanalizacyjne, szyny kolejowe, plamy oleju, drobne śmieci).
  2. Zachowaj szczególną ostrożność zbliżając się do przejść dla pieszych. Mokra szyba kasku utrudnia bowiem widoczność.
  3. Hamuj bardzo ostrożnie. Pamiętaj o używaniu tylnego hamulca, a jeśli pojazd posiada system ABS – mocniej, ale rozważnie dociskaj klamkę. Droga hamowania na mokrej nawierzchni zawsze jest dłuższa niż na suchej!
  4. Uważaj na zakrętach. Należy trzymać się bliżej zewnętrznej strony pasa ruchu.
  5. ZWOLNIJ! Spokój pomoże Ci w każdej sytuacji na drodze. J

 

Mimo wszystko życzymy jednak słonecznej pogody! Udanych wakacji. LwG!