W TRASĘ MOTOCYKLEM

Wydaje Ci się, że zapakowanie całego wakacyjnego ekwipunku na motocykl graniczy z cudem? Nie masz pomysłu jak dostosować sprzęt do długiej wycieczki? Przeczytaj nasz poradnik i perfekcyjnie przygotuj się do urlopu na dwóch kółkach!

  1. Sprawdź stan techniczny pojazdu

Nawet jeśli dokładnie „zbadałeś” swój motocykl przed sezonem, przed dłuższą podróżą warto ponownie upewnić się, że jego poszczególne elementy nie zagrażają naszemu bezpieczeństwu.

  1. Zamontuj dodatkowe miejsce do przechowywania

Mogą to być różnego rodzaju sakwy, kufry, czy skrzynie transportowe – ważne, aby dobrać je do konkretnego modelu pojazdu. Przed zakupem zapytaj jednego z naszych specjalistów, który rodzaj dodatkowego bagażu będzie najlepszy dla Twojego motocykla.

  1. Dokładnie przemyśl pakowanie

Pamiętaj, że dodatkowo obciążony motocykl, na drodze zachowuje się zupełnie inaczej, dlatego też warto przemyśleć umiejscowienie poszczególnych rzeczy. Narzędzia, sprzęt elektroniczny oraz inne cięższe przedmioty warto zapakować z przodu. Idealnym rozwiązaniem będzie tankbag, czyli torba motocyklowa mocowana na zbiorniku paliwa. Ważne, by podczas montażu zwrócić uwagę, czy nie zasłania ona zegarów, kontrolek, a także, czy nie zaciska przewodów hamulcowych i elektrycznych.

Do tylnych kufrów warto natomiast wkładać nieco lżejsze pakunki, takie jak śpiwór, czy ubranie na zmianę. Wszystko układaj symetrycznie, tak by obciążenie po obu stronach motocykla było podobne.

Jeśli nie zmieścisz wszystkiego w torbach, możesz posiłkować się też zwykłym plecakiem. Pamiętaj jednak, by dobrze przymocować go do sylwetki za pomocą zapinanych z przodu pasków. Jeśli podróżujesz w wysokich temperaturach warto też zakupić specjalny bidon z rurką na wodę.

  1. Bądź w kontakcie z innymi uczestnikami wyprawy

Przed podróżą warto zaopatrzyć się w interkomy, czyli zestawy bezprzewodowe służące do łatwej komunikacji między motocyklistami. To bezpieczny sposób, dzięki któremu dowiesz się o planowanej przerwie lub ewentualnych kłopotach Twojego współtowarzysza.

  1. Śledź trasę

Przed wyjazdem dokładnie zaplanuj drogę. Pamiętaj, że kierowca motocykla potrzebuje częstszych przerw, dlatego też zwróć uwagę gdzie możesz pozwolić sobie na postój. Warto jest też śledzić trasę na bieżąco. Pomoże Ci w tym aktualna nawigacja mocowana do kierownicy na specjalny uchwyt.

6. Dostosuj technikę jazdy i parametry do obciążenia

Zanim wyruszysz w podroż, zobacz jak motocykl reaguje na dodatkowe kilogramy. Zrób krótką przejażdżkę wokół domu, zwracając szczególną uwagę na manewr skręcania i zawracania.

Motocykle turystyczne posiadają też możliwość regulacji zawiasów. Warto z niej skorzystać, w celu odciążenia tylnego zawieszenia. Mowa tu o regulacji napięcia wstępnego sprężyny, a także (o ile Twój motocykl posiada taką funkcję) regulacji tłumienia dobicia. Najlepiej jeśli skonsultujesz tą kwestę z mechanikiem w autoryzowanym serwisie.

Kłopotliwe może okazać się również ustawienie reflektora. Jazda z obciążeniem może powodować, że będzie on świecił zbyt wysoko. Warto więc zwrócić na to uwagę i wyregulować ustawienia jeszcze dzień przed podróżą.

  1. Gotowe! Udanych wakacji!
Share this article

You May Also Like