Z ROWEREM NA WCZASY – ZOBACZ JAKI BAGAŻNIK WYBRAĆ

Zbliżają się wakacje, a wielu z nas z pewnością ma ochotę spędzić je aktywnie. Na przykład na rowerze. Pojawia się jednak pytanie, jak przetransportować dwa kółka, gdy urlop planujesz spędzić daleko od miejsca zamieszkania? Spokojnie, nie musisz pedałować 500 km! 🙂 Oto rodzaje bagażników rowerowych na samochód, których zakup warto rozważyć planując aktywne wczasy.

Bagażniki służące do transportu rowerów podzielić możemy na trzy kategorie:

  • montowane na dachu
  • montowane na haku
  • Przyczepiane do tylnej klapy

Warto poznać je wszystkie, by bagażnik zamiast przeszkadzać w prowadzeniu, zapewniał komfort i wygodę.

Dachowe 

Uchwyty rowerowe mocowane na dachu do bagażników bazowych. W zależności od wybranego modelu, rower możesz przymocować za ramę i koła, widelec (konieczność zdjęcia koła) oraz koła bez kontaktu z ramą. Warto zwrócić uwagę na bagażniki, które oprócz rowerów zmieszczą na dachu również box, jeśli nasz urlop wymaga zabrania większego bagażu. Zdecydowanym minusem transportu rowerów na dachu jest podwyższenie jego wysokości, przez co musimy o nich pamiętać wjeżdżając pod zadaszoną przestrzeń np. podziemny parking. Rowery zamontowane w ten sposób stawiają też dodatkowy opór powietrza, dlatego bardzo ważne jest by zdjąć z nich uprzednio wszelkie akcesoria, takie jak kosze, czy foteliki dla dzieci. Plusem bagażników rowerowych jest za to pełna widoczność, ponieważ rowery niczego nie zasłaniają.

Na hak

Bagażnik rowerowy montowany na hak wyróżnia się z kolei łatwością montażu. Wykorzystuje się tu miękkie uchwyty i systemy antykradzieżowe, zapewniające maksymalne bezpieczeństwo. Wiele bagażników tego typu oferuje również możliwość odchylenia ich od pojazdu, dzięki czemu można uzyskać dostęp do tylnej klapy,  by wyjąć coś z wnętrza pojazdu. Niekwestionowanym plusem jest również łatwość w zdejmowaniu rowerów, ponieważ są one blisko ziemi.

Do klapy

Ostatnia kategoria to bagażniki przyczepiane do tylnej klapy. Są dość uniwersalne i nie wymagają  stosowania dodatkowych części lub komponentów. Nowoczesne bagażniki tego typu nie powodują uszkodzeń lakieru, co zdarzało się jeszcze parę lat temu. Ponadto wiele modeli ma sprytnie składaną konstrukcję, która umożliwia ich kompaktowe przechowywanie. Bagażniki te mogą jednak zasłaniać widoczność w tylnym lusterku i nie można ich zakładać na plastikowy spoiler. Sprawdzą się zatem na krótkich dystansach. Warto zaznaczyć, że konstrukcja klapy w dużej ilości nowych modeli aut nie pozwala na montaż takiego bagażnika, dlatego przed zakupem warto upewnić się, czy nasz samochód nadaje się do powyższego rozwiązania.

Wciąż nie wiesz, który bagażnik będzie najlepszy na Ciebie i Twojego auta? Przyjdź do salonu – we wszystkim Ci pomożemy!

Share this article

You May Also Like